آخرین خبرها
مارادر پام رسان سروش دنبال کنید
گوشی‌های قاچاق را با این راهکار تشخیص دهید

گوشی‌های قاچاق را با این راهکار تشخیص دهید

با نهایی شدن سیاست اجرای طرح رجیستری تلفن همراه، تشخیص گوشی‌های قاچاق از غیرقاچاق، اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. اگرچه خرید از نمایندگی‌های رسمی، یکی از راهکارهای موجود در این زمینه است، اما روش‌ معتبری هم برای شناسایی گوشی‌های قاچاق وجود دارد.

تمامی گوشی‌های همراه با قابلیت اتصال به شبکه مخابرانی جی‌اس‌ام از کد ۱۵ رقمی ویژه‌ای که به اختصار از آن با عنوان IMEI یاد می‌شود بهره می‌برند که اطلاعات مربوط به مدل گوشی، شرکت سازنده و کشور تولیدکننده را در کنار موارد دیگر در خود جا داده است. گوشی‌های همراه با این کد در شبکه‌های مخابراتی، توسط اپراتورها شناسایی می‌شوند. این در حالی است که حالا گمرک کشورمان با راه‌اندازی سامانه‌ای هوشمند، امکان استعلام قاچاق یا غیرقاچاق بودن گوشی‌های همراه را هم به واسطه استفاده از این کد ۱۵ رقمی فراهم کرده است. این استعلام می‌تواند به پیشبرد هرچه بهتر طرح رجیستری تلفن همراه، به‌منظور کاهش میزان قاچاق دستگاه‌های الکترونیکی کمک شایانی کند.

به منظور تشخیص قاچاق یا غیرقاچاق بودن گوشی خود کافی است کد IMEI را از روی جعبه گوشی خوانده یا اینکه با شماره‌‌گیری *#۰۶# به آن دست پیدا کنید. علاوه بر این، در قسمت تنظیمات گوشی هوشمند خود نیز می‌توانید با مراجعه به زیرمنویی که اطلاعات مربوط به مشخصه‌ها و قابلیت‌های مختلف گوشی را در خود جا داده است، کد IMEI را مشاهده کنید.

در مرحله بعدی کافی است کد ۱۵ رقمی IMEI را از طریق پیامک به شماره ۳۰۰۰۸۸۸۷ ارسال کنید. علاوه بر این، می‌توانید با مراجعه به این لینک شماره IMEI را وارد کرده و با درج کردن کد امنیتی که در تصویر مشاهده می‌کنید فرایند استعلام ورود گوشی از مسیرهای قانونی را دنبال کنید.

در مرحله بعدی، پیامی از طریق واحد تجاری گمرک برای شما ارسال خواهد شد. در این پیام، اعلام شده که آیا کد مربوط به گوشی شما در گمرک ثبت شده است یا نه؟! در صورتی که مشخصات گوشی شما در سامانه یادشده ثبت نشده باشد به معنای آن است که به‌طور قاچاق وارد کشور شده است. در صورتی که به منظور استعلام، به این لینک مراجعه کنید می‌توانید به طور لحظه‌ای وضعیت گوشی خود را از طریق پنجره واحد تجاری گمرک بررسی کنید.

https://t.me/masj_amir

درباره‌ی Admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

https://ble.im/masj_amir