آخرین خبرها
مارادر پام رسان سروش دنبال کنید
مطلع عشق

مطلع عشق

گزیده‌ای از رهنمودهای حضرت آیت‌الله العظمی سیّدعلی خامنه‌ای(مدّظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی به زوج‌های جوان

درباره کتاب

این کتاب، مجموعه‌ای است از پندها و نصایح مقام معظّم رهبری به زوج‌های جوانی که توفیق یافته‌اند پیوند زناشویی خود را با آهنگ کلام ایشان هماهنگ کنند و در آغاز زندگی از سرچشمه‌ی فیض و حکمت آن عالِم عارف بهره گیرند.
به منظور بهره‌مندی همگان از این جاریِ زلال، مؤسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی مصمّم گردید تا نسبت به تدوین و تنظیم، چاپ و انتشارِ سخنان معظم‌لَه در این‌گونه «مراسم» اقدام نماید، که این تصمیم با همّتِ والای حجت‌الاسلام والمسلمین آقای محمّدجواد حاج‌علی‌اکبری، عملی گردید و اینک آن مجموعه با عنوان «مطلع عشق» به نسل جوان و خواهندگان زندگی بانشاط تقدیم می‌گردد.

صفحاتی از کتاب

خانواده سالم، جامعه سالم


اگر در جامعه‌ای خانواده مستحکم شد و زن و شوهر حقوق یکدیگر را رعایت کردند و با هم اخلاق خوش داشته و سازگاری نمودند و با همکاری هم مشکلات را برطرف نموده و فرزندان را تربیت کردند، جامعه‌ای که این‌طور خانواده‌ها را داشته باشد، به صلاح خواهد رسید و نجات پیدا خواهد کرد و اگر مصلحی در جامعه باشد می‌تواند این‌طور جوامع را اصلاح نماید. اگر خانواده‌ای نبود، بزرگترین مصلحین هم بیایند نمی‌توانند جامعه را اصلاح کنند.

همدیگر را بهشتی کنید!


خیلی از زن‌ها هستند که شوهرانشان را بهشتی می‌کنند. خیلی از مردها هم هستند که زن‌هایشان را بهشتی می‌کنند. عکس آن هم هست. اگر زن و شوهر این کانون خانوادگی را قدر بدانند و برای آن اهمیّت قائل باشند، زندگی، امن و آسوده خواهد شد و کمال بشری برای زن و شوهر در سایه‌ی ازدواج خوب ممکن خواهد شد.

امام(ره) فرمودند: بروید با هم بسازید


من یک وقت خدمت امام رفتم. ایشان می‌خواستند خطبه‌ی عقدی را بخوانند، تا من را دیدند گفتند: شما بیا طرف عقد بشو! ایشان برخلاف ما که طول و تفصیل می‌دهیم و حرف می‌زنیم، عقد را اوّل می‌خواندند، بعد دو سه جمله‌ای کوتاه صحبت می‌کردند. من دیدم ایشان پس از اینکه عقد را خواندند، رویشان را به دختر و پسر کردند و گفتند:
«بروید با هم بسازید.»
من فکر کردم دیدم که ما این همه حرف می‌زنیم، امّا کلام امام(ره) در همین یک جمله «بروید و با هم بسازید» خلاصه می‌شود!
سازگاری یعنی چه؟
سازگاری در زندگی، اساسِ بقای زندگی است و همین است که محبّت می‌آفریند. همین است که موجب برکات الهی می‌شود. همین است که دل‌ها را به هم نزدیک کرده و پیوندها را مستحکم می‌کند.

اسرار زندگی را محکم نگه‌دارید


زن و شوهر باید راز هم را حفظ کنند، زن نباید راز شوهرش را پیش کسی بازگو کند. مرد هم مثلاً نرود پیش رفقایش در باشگاه یا مثلاً فلان میهمانی و… راز همسرش را بازگو کند، حواستان جمع باشد، اسرارِ هم را محکم نگاه دارید تا زندگی ان‌شاءالله شیرین و مستحکم شود.

غمخوار هم باشید


کمک واقعی این است که دو نفر غم‌ها را از دل هم برطرف کنند. هر کسی در دوره‌ی زندگی‌اش، گرفتاری و مشکل و غمی پیدا می‌کند و ممکن است دچار ابهام و تردید بشود. آن دیگری در چنین موقعیتی، باید به کمک همسرش بشتابد و به او کمک کند. غم را از دل او بردارد. او را راهنمایی کند و اشتباه و خطای او را برطرف نماید.

ساده‌زیستی و میانه‌روی


زندگیتان را بر پایه‌ی اسراف قرار ندهید، زندگی را ساده قرار دهید. زندگی را آن طوری که خدای متعال می‌پسندد قرار دهید و از طیّبات الهی بهره‌مند شوید برحسب اعتدال و عدالت. هم اعتدال و میانه‌روی و هم عدالت. یعنی ملاحظه‌ی انصاف را بکنید، ببینید دیگران چطوری‌اند. خیلی بین خودتان و دیگران فاصله درست نکنید.

مسابقه بدون برنده


اسیر تجمّلات و تشریفات و چشم و همچشمی‌ها نشوید. خودتان را در دام مسابقه‌ی مادی در امر زندگی نیندازید. هیچ‌کس در این مسابقه، خوشبخت و کامیاب نمی‌شود.­­­­­­

موضوعات مهم

ازدواج؛ ناموس طبیعت، دستور شریعت/ کانون گرم خانواده/ غروب عشق و قحطی عاطفه در غرب/ حقوق متقابل زن و شوهر/ همسفر تا بهشت/ هنر تقسیم کار/ سازش و سازگاری/ زندگی شیرین/ آسان گیری

مشخصات

  • قیمت:۱۲۰۰۰۰ ریال
  • گردآورنده:محمّدجواد حاج علی اکبری
  • ناشر:انتشارات انقلاب اسلامی
  • تعداد صفحات:۲۲۴
  • قطع:وزیری
https://t.me/masj_amir

درباره‌ی Admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

https://ble.im/masj_amir