آخرین خبرها
مارادر پام رسان سروش دنبال کنید
بدان ایدک‌الله

بدان ایدک‌الله

صایح رهبر معظّم انقلاب اسلامی(مدّظلّه) به طلاب

درباره کتاب

انقلاب اسلامی -این معجزه‌ی قرن- حقیقتاً انفجار نور در دنیای ظلمانی بود و توانست علاوه بر از بین بردن استبداد پلید طاغوت، استکبار را از دست‌اندازی به کشور اسلامی ایران باز دارد. امّا تأثیر انقلاب در داخل مرزهای آن محصور نشد و مرزها را درنوردید و نه تنها سرخوردگی و خمودگی را از مسلمانان زدود بلکه نقش بسزایی را در از بین بردن غبار عزلت از معنویت ایفا نمود.
اگرچه که اقشار مختلف مردم در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشتند امّا تأثیر حوزه و حوزویان در آن بسیار بیشتر از دیگران بود. انقلاب با بیانات انقلابی حضرت امام خمینی (قدّس‌سرّه) به عنوان یکی از مراجع تقلید و از مدرّسان زبده‌ی حوزه آغاز شد و پیام او به سبب مجاهدتهای طلّاب و روحانیّون به اقصی نقاط کشور برده شد. پس از پیروزی انقلاب، حوزه و طلّاب و روحانیّت در کنار نظام ایستادند و هر جا که لازم بود – چه در جنگ و چه در جهاد سازندگی و چه در امر جهاد فرهنگی- به میدان آمدند.
شکل‌گیری جمهوری اسلامی و ارتباط وثیق بین آن و حوزه و روحانیّت به گونه‌ای شده است که سرنوشت این نهادها را به هم پیوند زده است. اگر بنا است که نظام اسلامی بماند و ببالد یقیناً بدون کمک حوزه، روحانیّت و طلّاب نمیتواند به این مهم دست یابد.
هر کدام از اصناف و اقشار مرتبط با شئون حوزوی وظایفی را بر عهده دارند امّا در این میان، طلّاب سهم ویژه‌ای را به خود اختصاص میدهند. طلبه باید به گونه‌ای باشد که بتواند باری از بارهای زمین‌مانده‌ی انقلاب را بر دوش بکشد و این امر ضرورت آماده‌سازی طلّاب را برای به انجام رساندن رسالتهای خود را روشن‌تر می‌سازد.
طلبه خود نیز باید به فکر باشد و برای رساندن خود به جایگاه مناسب و مورد نظر، اهتمام ورزد. در این میان امّا راهنمایی را لازم دارد. رهبر انقلاب اسلامی(مدّظلّه) که از سنین قبل از بلوغ به زیّ طلبگی آراسته شده و تلاش کرده است که تمام کمالات ممکن را در خود متجلّی سازد، با اهتمام ویژه‌ای مسائل مربوط به طلّاب را پیگیری مینمایند. ایشان تا کنون بیانات متعدّدی را با این قشر داشته‌اند و نصایح دلسوزانه‌ی ایشان فانوس راه طلّاب عزیز بوده است. نام این اثر نیز یادآور جمله‌ی است که در آغاز صرف میر، از سوی استاد به طلّاب گفته می‌شد که: بدان. أیّدک الله. و آنجا بود که اساتید میفرمودند که مؤلّف نگفت بخوان بلکه گفت: بدان تا از همان روز اوّل حوزه بدانی که بیش از آنکه وقت را صرف خواندن نمایی باید صرف تفکّر کنی. و این امر پدرانه را با دعایی همراه میکرد.
بخشی از سخنرانی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پشت جلد این کتاب آورده شده است:

«طلبه را باید از اول درس خواندن وادار کرد به اینکه فکر کند. معروف بود می‌گفتند «بدان، ایدک الله» ـ چرا گفت بدان و نگفت بخوان؟ ـ منظور این است که اولاً حس سوال‎پردازی را در طلبه زنده کند، بعد هم به او تفهیم کند که خواندن مراد نیست، دانستن مراد است. این بایستی برای برنامه‌ریزان ما واقعا به صورت یک دستورالعمل جامع باشد.» در دیدار جمعی از اساتید و فضلا و طلاب نخبه‌ی حوزه علمیه قم.۲ آبان۸۹

هدف از انتشار این اثر، جمع‌آوری و عرضه‌ی بیانات خاصّ ایشان برای طلّاب است. وظایف حوزه و روحانیّت در بیان ایشان قبلاً منتشر شده است و از مقصود این کتاب، خارج است.
کتاب «بدان ایدک‌الله» شامل سه فصل کلیات، شئون و وظایف طلبگی و تکالیف سنگین علما است.

مشخصات

  • قیمت:۱۰۰۰۰۰ ریال
  • ناشر:انتشارات انقلاب اسلامی
  • تعداد صفحات:۱۷۶
  • قطع:رقعی
https://t.me/masj_amir

درباره‌ی Admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

https://ble.im/masj_amir