آخرین خبرها
مارادر پام رسان سروش دنبال کنید
اجبار مسلمانان چینی به نصب جاسوس افزار روی دستگاه‌های الکترونیکی همراه

اجبار مسلمانان چینی به نصب جاسوس افزار روی دستگاه‌های الکترونیکی همراه

مسئولان دولتی چین اعلام کرده‌اند مسلمانان اویغور در استانXinjiang باید جاسوس‌افزاری را به طور اجباری روی دستگاه‌های الکترونیکی خود نصب کنند. چین در کمال تعجب از این پروژه با عنوان امنیت شهروندی یاد کرده است.

مسلمانان اویغور در استان Xinjiang با پروژه دولتی روبرو شده‌اند که می‌تواند تهدیدی جدی برای حقوق شهروندی این افراد در حوزه حریم خصوصی دیجیتالی به حساب آید. دولت چین جاسوس‌افزاری را روی دستگاه‌های الکترونیکی این اقلیت مسلمان نصب می‌کند و در کمال تعجب نیز این امر را راهکاری برای مبارزه با تروریسم اعلام کرده است. این Spyware، نام Jingwang را یدک می‌کشد که ترجمه آن امنیت شهروندی است. این جاسوس افزار، رمزگذاری تمامی فایل‌های موجود روی دستگاه کاربر را در دستورکار قرار داده و در مرحله بعدی، این اطلاعات با پایگاه اطلاعاتی کهمحتوای شناخته شده تروریستی نامیده شده مقایسه می‌شود.

این بدافزار در ماه آوریل در کشور چین به طور رسمی رونمایی شد. جاسوس افزار چینی‌ها حتی تاریخچه گفتگوی کاربر در اپلیکیشن‌هایی نظیر وی‌چت و شبکه اجتماعی Weibo را در کنار مواردی نظیر IMSI و IMEI دستگاه یا حتی جزئیات اتصال به شبکه وای‌فای توسط کاربر را به سازمان‌های امنیتی ارسال می‌کند. البته این جاسوس افزار که در قالب یک اپلیکیشن مستقل ارائه شده امکان گزارش فعالیت‌های مشکوک را نیز به نهاد‌های امنیتی فراهم می‌کند.

مسئولات دولتی در استان Xinjiang از اوایل ماه جولای پیام‌هایی را از طریق وی چت به مسلمانان اویغور ارسال کرده و اعلام کردند در صورت نصب نکردن جاسوس افزار امنیت شهروندی، مجازاتی تا ۱۰ روز زندان در انتظار کاربران مسلمان دستگاه‌های الکترونیکی خواهد بود. این اقدامات به همین‌جا محدود نشده و از زمان یادشده تاکنون، مقامات امنیتی چین در استان Xinjiang به متوقف کردن این اقلیت مسلمان، ایجاد اختلال در رفت و آمد آن‌ها و کنترل گوشی یا دیگر دستگاه‌های هوشمند آن‌ها با هدف اطمینان از نصب بودن این جاسوس افزار اقدام کرده‌اند. پلیس حتی ایست و بازرسی‌هایی را هم ترتیب داده تا گوشی مسلمانان را بررسی کرده و از نصب این جاسوس افزار اطمینان حاصل کند.

در حال حاضر Xinjiang تنها استان چین به حساب می‌آید که چنین اقدامی را در دستورکار قرار داده است. اگرچه مسلمانان اویغور در کل کشور چین اقلیت به حساب می‌آیند اما در این استان، اکثریت محسوب می‌شوند. در استان Xinjiang چهل و پنج درصد از جمعیت کل را مسلمانان اویغور تشکیل می‌دهند و ۴۰ درصد نیز چینی‌های Han هستند. این استان اخیراً با آشفتگی‌ها و ناآرامی‌های متفاوتی روبرو شده است. علاوه بر این گفته می‌شود گروه تروریستی داعش نیز برنامه‌هایی برای پیاده‌سازی اقدامات تروریستی در این استان دارد. همین امر نیز بهانه‌ای شده تا مقامات دولتی چین، پوشاندن چهره، استفاده از حجاب و حتی گذاشتن ریش را ممنوع کنند. دامنه این تصمیمات به ایجاد محدودیت در زمینه ازدواج و نام‌گذاری فرزندان نیز رسیده است.

در سال ۲۰۱۵ میلادی گزارشی در خصوص قطع دسترسی گوشی‌های همراه و سرویس‌های ارتباطی به اپلیکیشن‌های پیام رسان و ارتباطی خارجی نظیر واتس اپ منتشر شده بود.

https://t.me/masj_amir

درباره‌ی Admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

https://ble.im/masj_amir